هشدار سوریه درباره دخالت سازمان ملل

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه

سوریه نسبت به پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر محکومیت استفاده از خشونت علیه تظاهرکنندگان سوری، هشدار داده است.خبرگزاری رویتر گزارش داد، ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه روز جمعه (20 خرداد) در نامه‌ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفت این اقدام فقط شرایط را بدتر و "تندروها و تروریست‌ها" را جسورتر می‌کند.

معلم در این نامه تصریح کرد: " حائز اهمیت است که شورای امنیت در امور داخلی سوریه که از اعضای پایه‌گذار سازمان ملل است، دخالت نکند."

وی تاکید کرده است هرگونه اقدام دیپلماتیکی که دمشق را محکوم کند فقط این پیام را به تندروها و تروریست‌ها خواهد داد که جنایات‌شان حمایت جامعه بین‌المللی را دربر خواهد داشت.

در اثر ناآرامی‌های اخیر در برخی از مناطق سوریه بسیاری از معترضان و نیز نیروهای امنیتی سوریه کشته و یا زخمی شده‌اند.

مخالفان می‌گویند که نیروهای امنیتی در پس این خشونت‌ها قرار دارند، اما دولت سوریه بیان می‌دارد که جانی‌های مسلح تحت حمایت قدرت‌های خارجی، مسئول این خشونت‌ها هستند.

انگلیس، فرانسه، آلمان و پرتغال از شورای امنیت سازمان ملل خواسته‌اند، دولت بشار اسد، رییس جمهور سوریه را به خاطر این کشتار محکوم کند.

این درحالی است که روسیه و چین که هر دو از اعضای دائم شورای امنیت و برخوردار از حق وتو هستند، گفته‌اند با این اقدام مخالفت خواهند کرد.

ایالات متحده امریکا نیز دولت سوریه را به استفاده از خشونت‌های "ظالمانه" علیه تظاهر کنندگان متهم کرده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای بر پایان هرچه سریع‌تر خشونت در سوریه تاکید کرده و مدعی شده است: دولت سوریه این کشور عربی را به سوی "مسیری خطرناک" هدایت کرده است.

امریکا با اتخاذ مواضعی شدید علیه دولت ضد اسرائیلی سوریه، بیانیه‌های متعددی علیه دولت بشار اسد صادر و آن را به تحریم تهدید کرده است.

ابن در حالی است که واشنگتن تاکنون موضعی قاطع علیه سرکوب‌های وحشیانه تظاهرکنندگان ضد دولتی در بحرین و یمن اتخاذ نکرده است.

منتقدان و کارشناسان کاخ سفید را به اتخاذ سیاست ‌دوگانه در قبال رویدادهای اخیر خاورمیانه و نیز داشتن معیارهای دوگانه در زمینه مسایل حقوق بشر در کشورهای خاص متهم می‌کنند.

/ 0 نظر / 17 بازدید